Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται 25 περίπου χιλιόμετρα από το Ηράκλειο, ανήκει στην Περιφέρεια Κρήτης, στο Νομό Ηρακλείου και στο Δήμο Χερσονήσου. Αποτελεί τουριστικό θέρετρο με πολλά ξενοδοχεία. Συγκεντρώνει κατά το διάστημα της καλοκαιρινής περιόδου αρκετό πληθυσμό λόγω τουριστικής περιόδου και εργασίας. Οι άνθρωποι που ζουν στον τόπο είναι μόνιμοι κάτοικοι ευκατάστατοι οικονομικά αλλά υπάρχει και ένας μεγάλος αριθμός κατοίκων από άλλες χώρες που είναι εγκατεστημένοι στην περιοχή.

Το σχολείο μας λοιπόν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πολυπολιτισμικό. Συστεγάζεται με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Λιμένα Χερσονήσου, βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο του λόφου με υπέροχη θέα, σε μία σειρά Σχολικών Κτιρίων (Λύκειο, Γυμνάσιο, Παιδικός Σταθμός).